HPCSE 2017 - International Conference

HPCSE 2017

HPCSE 2017

High Performance Computing in Science and Engineering

May 22 - 25, 2017

Hotel Soláň

organized by

IT4Innovations National Supercomputing Center
VSB-Technical University of Ostrava, Czech Republic

Scientific programme

      Monday, May 22

      10.00 - 12.00

      Registration of participants, discussion

      12.00 - 13.50

      Lunch

      13.50 - 14.00

      Opening - Vít Vondrák

      Chairman: Zdeněk Strakoš

      14.00 - 14.45

      Sivan Toledo: Efficient Algorithms for Evaluation of Matrix Polynomials

      14.45 - 15.30

      Olaf Schenk: Highly Scalable Stochastic Estimator for the Retarded Green’s Function in Nanoelectronic Device Simulations

      15.30 - 16.00

      Coffee break

      Chairman: Tomáš Kozubek

      16.00 - 16.30

      Lukasz Szustak: Exploring the impact of multi- and manycore architectures on accelerating scientific applications

      16.30 - 18.15

      6x contributed talks

      Jan Zapletal: Boundary element quadrature schemes for many-core architectures

      Sarah Ali Hassan: A posteriori error estimates for space and space--time Robin domain decomposition methods

      Jakub Kružík: PERMON: Quadratic Programming and Applications

      Václav Hapla: Spectral properties of the FETI gluing matrix explained by graph theory

      Martin Hanek: A three-level BDDC method for incompressible Navier-Stokes equations

      Jakub Šístek: Using OpenMP tasks for QR factorization in the PLASMA library

      19.00

      Welcome Grill Party

      Tuesday, May 23

      07.00 - 09.00

      Breakfast

      Chairman: Jakub Šístek

      09.00 - 09.45

      Froilan M. Dopico: Global backward error analysis of polynomial eigenvalue problems

      09.45 - 10.30

      Catherine Powell: Adaptive stochastic Galerkin FEM approximation: efficient error estimation and fast solvers

      10.30 - 11.00

      Coffee break

      Chairman: Zdeněk Dostál

      11.00 - 11.45

      Radek Tezaur: Reduced order models for direct and inverse acoustic problems

      11.45 - 12.40

      3x contributed talks

      Zdeněk Strakoš: Mathematical structure of Krylov subspace methods preserved in finite precision computations

      Miroslav Tůma: Iteratively solved sparse linear least squares with some dense rows

      Radek Kučera: Preconditioning in algorithms for the Stokes flow with stick-slip conditions

      12.40 - 14.00

      Lunch

      14.00 - 19.00

      Networking time (trip to Wallachian Open Air Museum, hiking, or wellness)

      19.00 - 20.00

      Dinner

      20.00

      Poster session with short presentation per poster, refreshment

      Wednesday, May 24

      07.00 - 09.00

      Breakfast

      Chairman: Miroslav Tůma

      09.00 - 09.45

      Dalibor Lukáš: Parallel Boundary Element Methods in Space and Time

      09.45 - 10.30

      Daniel Loghin: Domain Decomposition Preconditioners for Optimal Control of PDE

      10.30 - 11.00

      Coffee break

      Chairman: Radim Blaheta

      11.00 – 11.45

      Yousef Saad: Applications of trace estimation techniques in numerical linear algebra

      11.45 – 12.30

      Erin Claire Carson: High performance Krylov subspace method variants and their behavior in finite precision

      12.30 - 14.00

      Lunch

      Chairman: Radek Kučera

      14.00 - 14.45

      Ludmil Zikatanov: Subspace Correction Methods: Theory, Practice, and Robustness

      14.45 - 15.30

      Gerardo Toraldo: A two phase algorithm for solving double-sided simplex constrained quadratic minimization problem

      15.30 - 16.00

      Coffee break

      Chairman: Vít Vondrák

      16.00 - 16.30

      Lubomír Říha: ESPRESO library and its application to engineering problems

      16.30 - 18.15

      6x contributed talks

      Radim Blaheta: Numerical solution of symmetric saddle point systems

      Simona Domesová: A Bayesian approach to the identification problem with given material interfaces in the Darcy flow

      Michal Béreš: Karhunen-Loéve decomposition of isotropic Gaussian random fields using a tensor approximation of autocovarience kernel

      Stanislav Sysala: Numerical and implementation aspects of elastoplastic problems and limit load analysis

      Karel Tůma: Deformation of a bovine eye

      Marco Viola: Sparse Poisson image restoration via iterative reweighted LS and 2-phase gradient projection methods

      19.00

      Conference dinner

      Thursday, May 25

      07.00 - 09.00

      Breakfast

      Chairman: Dalibor Lukáš

      09.00 - 09.45

      Luca Frediani: A New Future for Finite-Element methods? Multiwavelets in Chemistry

      09.45 - 10.30

      Kent-Andre Mardal: Operator Preconditioning with various applications to interstitial fluid flow

      10.30 - 11.00

      Coffee break

      Chairman: Miroslav Rozložník

      11.00 – 11.45

      Pavel Jiránek: Linear systems in dynamic multi-body simulations

      11.45 – 12.30

      Stefan Ratschan: Verification Methods: Rigorous Results using Non-rigorous Computation

      12.30 - 14.00

      Lunch

      14.00 - 17.00

      Discussion, closing